Eθελοντική Aιμοδοσία: 15, 16, 17, 18 Δεκεμβρίου 2020
Kτήριο Κεντρικής Υπηρεσίας, Μπουμπουλίνας 20, 9 π.μ. – 1 μ.μ.
Στις 15, 16, 17, 18 Δεκεμβρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί εθελοντική αιμοδοσία στο κτήριο της Κεντρικής Υπηρεσίας του ΥΠ.ΠΟ.Α. (Μπουμπουλίνας 20, Αθήνα), από τις 9 π.μ. ως τη 1 μ.μ.
Για την καλύτερη δυνατή ασφάλεια όλων, η αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί κατά τις παραπάνω 4 ημέρες, με δυνατότητα προσέλευσης σύμφωνα με την υπηρεσία που ανήκει ο εθελοντής αιμοδότης, ως εξής:
– Την Τρίτη 15/12/2020, οι συνάδελφοι – εθελοντές αιμοδότες της Κεντρικής Υπηρεσίας των Γενικών Διευθύνσεων και Διευθύνσεων αυτών (ΓΔΑΠΚ, ΓΔΑΜΤΕ, ΓΔΟΥ και ΓΔΔΥΗΔ).
– Την Τετάρτη 16/12/2020, οι συνάδελφοι – εθελοντές αιμοδότες της Γενικής Διεύθυνσης Σύγχρονου Πολιτισμού και των Περιφερειακών ΕΦΑΠΑ, EΦΑΑΝΑΤ, ΕΦΑΔΑ, EΦΑΠΝ & ΥΝΜΤΕΑΑΣΕΚ και ΕΦΑ Κορινθίας, ΕΦΑ Ευβοίας, ΕΦΑ Αργολίδας και λοιπών πλησιέστερων ΕΦΑ που επιθυμούν να αιμοδοτήσουν.
– Την Πέμπτη 17/12/2020, οι συνάδελφοι – εθελοντές αιμοδότες των Ειδικών Περιφερειακών Υπηρεσιών (ΕΑΜ, ΒΧΜ, ΝΜ, ΕΜ, ΕΕΑ), του Νέου Μουσείου Ακρόπολης και της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης.
– Την Παρασκευή 18/12/2020, οι συνάδελφοι – εθελοντές αιμοδότες του ΤΑΠΑ και των Νομικών Προσώπων Δημόσιου και Ιδιωτικού Δικαίου, των εποπτευόμενων φορέων (ΚΟΑ, ΕΤΟΣ ΚΟΑ, ΕΘ, ΕΛΣ, ΕΠΜΑΣ, ΕΙΠ, ΕΕΤΕ, ΚΣΤ κ.λπ.), καθώς και οι συνάδελφοι-εθελοντές αιμοδότες που προσήλθαν κατά τις τρεις προηγούμενες ημέρες και δεν ήταν δυνατόν να αιμοδοτήσουν λόγω μεγάλης προσέλευσης (θα υπάρχει αριθμητική καταγραφή προσέλευσης από τις 15/12/2020 έως και 18/12/2020).
Οι αιμοδότες θα πρέπει να φέρουν μαζί τους Δελτίο Ταυτότητας. Η άδεια (μετ’ αποδοχών) χορηγείται στους αιμοδότες για την ημέρα της αιμοδοσίας (σύμφωνα με τον ν. 5445/2019) καθώς και επιπλέον τρεις (3) μέρες ανεξάρτητα της σχέσης εργασίας του αιμοδότη (δύο μέρες σύμφωνα με τον ν. 4674/2020, άρθρο 47, και την από 29/5/2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, και μία σύμφωνα με την από 6/9/2019 εγκύκλιο της υπουργού Πολιτισμού κας Λ. Μενδώνη).
Συμπληρώνουμε πως ο κωδικός της τράπεζας αίματος του ΥΠ.ΠΟ.Α. είναι 11734 και έτσι οι συνάδελφοι που βρίσκονται μακριά από την Αθήνα, μπορούν να δώσουν αίμα την ημέρα της αιμοδοσίας σε τοπικό νοσοκομείο για την τράπεζα του ΥΠ.ΠΟ.Α, να στείλουν τη βεβαίωση στο email του Συλλόγου που διοργανώνει την αιμοδοσία psdeyppo@culture.gr, και στην υπηρεσία τους, και είναι απολύτως καλυμμένοι.
Τελευταίες ανακοινώσεις
Περισσότερα άρθρα στην κατηγορία: Ανακοινώσεις
Συνάδελφοι, η επίθεση στους εργαζόμενους της ΛΑΡΚΟ κλιμακώνεται. Κάτω από τις επιταγές της ΕΕ και με κλασικό πρόσχημα την «εξυγίανση» και [...]
Στα μέσα Απριλίου 2024 ο ΣΕΚΑ προέβη σε δημόσια καταγγελία αναφορικά με πολύμηνες καθυστερήσεις πληρωμών σε μια σειρά έργων στα [...]
Καταγγέλλουμε την προσπάθεια της κυβέρνησης και του Υπουργείου Πολιτισμού να τρομοκρατήσει τους εργαζόμενους του Αρχαιολογικού Μουσείου Αλεξανδρούπολης με τη διενέργεια [...]
Ο Σύλλογος Εκτάκτων Αρχαιολόγων (Σ.ΕΚ.Α.) εκφράζει τη στήριξή του στα δίκαια αιτήματα της «Πρωτοβουλίας Αγώνα για το Πάρκο της Ακαδημίας [...]