Το Πολυτεχνείο μεσ’ στους αγώνες ζει!
Εδώ και 42 χρόνια, οι εκδηλώσεις μνήμης και τιμής στον αγώνα του Νοέμβρη του ’73, οι οποίες και κορυφώνονται με την αντιφασιστική, αντιιμπεριαλιστική πορεία που καταλήγει στην αμερικανική πρεσβεία, αποτελούν ένα ιδιαίτερο ιστορικό, κοινωνικό και πολιτικό φαινόμενο στη χώρα μας, και σίγουρα μοναδικό σε όλη την Ευρώπη. Και εφέτος, στις 17 αυτού του μήνα, χιλιάδες άνθρωποι, όχι αποκλειστικά στην πόλη της Αθήνας, θα κινητοποιηθούν για να τιμήσουν το Πολυτεχνείο, την πάλη του λαού και της νεολαίας, τη θυσία τους στον αντιφασιστικό αγώνα. Θα κινητοποιηθούν για να βροντοφωνάξουν το σύνθημα που αποτελεί και πεμπτουσία της πορείας: «το Πολυτεχνείο μεσ’ στους αγώνες ζει!». Το Πολυτεχνείο δεν είναι βαλσαμωμένο κομμάτι. Η αξία του έγκειται ακριβώς στο επίκαιρο μήνυμά του, στο ότι έχει αναφορά στο ζωντανό σήμερα.
Ο Σύλλογος Εκτάκτων Αρχαιολόγων καλεί τα μέλη του σε συμμετοχή στις εκδηλώσεις μνήμης και τιμής στο Πολυτεχνείου, και στην πορεία της 17ης Νοεμβρίου.
Προσυγκέντρωση στην Αθήνα:
Σταδίου και Χρήστου Λαδά, Τρίτη, 17 Νοεμβρίου, 15:00
Προσυγκέντρωση στην Θεσσαλονίκη:
Συντριβάνι, 17 Νοεμβρίου, 17:30
Τελευταίες ανακοινώσεις
Περισσότερα άρθρα στην κατηγορία: Ανακοινώσεις
Συνάδελφοι, η επίθεση στους εργαζόμενους της ΛΑΡΚΟ κλιμακώνεται. Κάτω από τις επιταγές της ΕΕ και με κλασικό πρόσχημα την «εξυγίανση» και [...]
Στα μέσα Απριλίου 2024 ο ΣΕΚΑ προέβη σε δημόσια καταγγελία αναφορικά με πολύμηνες καθυστερήσεις πληρωμών σε μια σειρά έργων στα [...]
Καταγγέλλουμε την προσπάθεια της κυβέρνησης και του Υπουργείου Πολιτισμού να τρομοκρατήσει τους εργαζόμενους του Αρχαιολογικού Μουσείου Αλεξανδρούπολης με τη διενέργεια [...]
Ο Σύλλογος Εκτάκτων Αρχαιολόγων (Σ.ΕΚ.Α.) εκφράζει τη στήριξή του στα δίκαια αιτήματα της «Πρωτοβουλίας Αγώνα για το Πάρκο της Ακαδημίας [...]